Skip survey header
Polish

Prawa autorskie w kształceniu i badaniach naukowych na odległość – ankieta dla instytucji interesu publicznego

Visionary Analytics, we współpracy z Ecorys, OK ConsultingKEA, przeprowadza badanie dla Komisji Europejskiej dotyczące roli praw autorskich w ułatwianiu dostępu do zbiorów cyfrowych instytucji interesu publicznego, w szczególności do celów kształcenia i badań naukowych na odległość. Celem niniejszego opracowania jest zrozumienie, w jaki sposób prawa autorskie ułatwiają dwa rodzaje interakcji:  

  • Dostęp do cyfrowych zbiorów instytucji interesu publicznego
  • Korzystanie z tych zbiorów cyfrowych w celu kształcenia i badań naukowych na odległość  

Kluczowe definicje użyte w niniejszym badaniu to: 

  • Instytucje interesu publicznego. Badanie koncentruje się na instytucjach interesu publicznego w sektorze dziedzictwa kulturowego, edukacji i badań naukowych. W związku z tym instytucje interesu publicznego należy rozumieć jako instytucje dziedzictwa kulturowego (np. muzea, archiwa, biblioteki, instytucje dziedzictwa audiowizualnego), instytucje edukacyjne (np. instytucje szkolnictwa podstawowego, średniego, zawodowego i wyższego) oraz organizacje badawcze (np. uniwersytety, instytuty badawcze, ośrodki analityczne). 
  • Licencjonowanie. Badanie odnosi się do umów licencyjnych, na mocy których podmioty praw autorskich zezwalają na korzystanie z ich utworów. Umowy te mogą określać opłaty i warunki korzystania z utworów. 
  • Wyjątki i ograniczenia praw autorskich. Badanie odnosi się do krajowych przepisów dotyczących praw autorskich, które w szczególnych okolicznościach zezwalają na określone sposoby korzystania z utworów chronionych prawem autorskim bez zgody podmiotów praw autorskich. 
  • E-wynajem / e-biblioteki. Badanie odnosi się do praktyki wypożyczania utworów w formie cyfrowej (np. e-książek, audiobooków).  
  • Środki technologiczne. Badanie odnosi się do narzędzi umieszczonych na materiałach chronionych prawem autorskim, mających na celu zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi lub rozpowszechnianiu. Przykłady obejmują między innymi hasła, znaki wodne, ograniczenia czasowe dostępu. 

Wyniki badań zostaną wykorzystane przy opracowywaniu polityki i innych działaniach związanych z tym tematem. Więcej informacji na temat badania znajduje się tutaj

Przed rozpoczęciem ankiety należy zwrócić uwagę na następujące kwestie: 

  • Więcej informacji na temat niektórych zwrotów i terminów użytych w kwestionariuszu można uzyskać po przesunięciu myszy nad podświetloną frazą. 
  • Można wybrać język ankiety, klikając na kulę ziemską w prawym górnym rogu.

Uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety do dnia 20/09/2024. Wypełnienie ankiety powinno zająć około 15-20 minut.  

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących ankiety lub badania, prosimy o kontakt za pośrednictwem copyright@visionarysurveys.lt. 

Dziękujemy.